آموزش روش های تقویت شنوایی برای داشتن فن بیان قوی + تمرین

آموزش تقویت شنوایی

آموزش تقویت شنوایی

برای داشتن فن بیان بهتر شما باید بلد باشید خوب بشنوید در این نوشته ما به شما اهمیت شنوایی در فن بیان و تکنیک های درست شنیدن ( تقویت شنوایی ) را جهت رسیدن به فن بیان بهتر آموزش خواهیم داد.

قبل از مطالعه این پست اگر مطالب قبلی برنژ در مورد تقویت شنوایی را مطالعه نکرده اید.
حتما دو مطلب زیر را مطالعه کنید تا درک بهتری از این نوشته داشته باشید.

 1. تقویت شنوایی چیست؟ ( کلیک برای مطالعه )
 2. محافظت از سلامت شنوایی ( کلیک برای مطالعه )

پادکست تمرینات و آموزش روش های تقویت شنوایی

در پادکست آموزشی زیر روش هایی برای تقویت شنوایی ارایه شده است که و حاوی مثال هایی از چند صداست که شاید به آن دقت نکرده باشید .

پادکست آموزش تقویت شنوایی برای داشتن فن بیان قوی

برای دانلود فایل صوتی بالا ( روش های تقویت شنوایی ) اینجا کلیک کنید

همانطور که در پادکست شندید ، روش های مختلفی برای تقویت شنوایی وجود دارد که مطلب پیش رو قادر است در سطح مقدماتی شنوایی شما در فن بیان را تقوست کند


تاثیر شنوایی در یادگیری فن بیان

برای تقویت فن بیان، اول به سراغ شنوایی رفته ایم زیرا شنوایی باید در طی تمامی تمرینات فن بیان با قوت عمل کند و سایر تمرینات را تحت الشعاع خود قرار دهد.

انسان گفتار را از شنیداری یاد می‌گیرد پس اساس گفتار شنیدن است بنابراین ما از مقوله شنوایی آغاز می‌کنیم.
در کودکی قبل از این که ما زبان به صحبت کردن بگشایم سال‌ها فقط شنیده و شنیده‌ ایم ، این شنیده‌ها  پس از مدت‌ ها در ذهن ما اطلاعات مورد نیاز گفتار را تشکیل دادند.

با این حال پس از ماه‌ ها شنیدن تلاش های اولیه ما برای صحبت کردن معمولاً با شکست مواجه شد.
اولین بار هایی که در صحبت کردن موفق شدیم و یا دست کم کلماتی را  درست بیان کرده ایم تشویق های زیادی نیزدریافت کردیم.

آموزش تقویت شنوایی در کودکی

ناگفته نماند بخش اعظم مشکلات بیانی امروز ناشی از تشویق های بیجا در دوران کودکی است یعنی گاهی پدر و مادر به خاطر مهرشان نسبت به فرزند اشتباهات او را نیز تشویق می‌کنند و این در آینده به ضرر آن فرزند است زیرا تغییر این الگو در سنین بالاتر کار راحتی نیست.

فرض را بر این می گیریم که هر وقت درست صحبت کرده ایم ما را تشویق کرده‌ اند . در این صورت ما این الگوی شنیداری  را بارها و بارها در ذهنمان تکرار کرده و سپس به زبان آورده ایم .

تقویت قدرت شنیدن گوش ها

تاثیر شنیدار گوش ها در یادگیری فن بیان

هرچند بیان معمولاً تشکیل شده از شنیدار و دیدار است اما گوش برای مغز حکم سیستم اصلاح‌ گر را دارد.
دقت کنید که وقتی در هنگام تکلم واژه را اشتباه تلفظ می کنید فوراً گوش شما اخطار می‌دهد و در کسری از ثانیه آن کلمه را اصلاح می کنید.
این سیستم اصلاح گر برای کسی که در حال تقویت بیان خود است ، بسیار پر اهمیت خواهد بود . بنا بر این هر چه این سیستم اصلاح‌ گر را تقویت کنیم در واقع در حال تقویت بیان خود هستیم.

تقویت شنوایی در فن بیان کجا به درد ما می خورد؟

تمایز بیان شما از بیان دیگران زمانی اتفاق می‌ افتد که قدرت شنوایی شما تا حدی زیاد شده باشد که علاوه بر اشتباهات فاحش ، اشتباهات جزئی را نیز تخیص داده و از آن حذف کنید.
این یک کیفیت دست نیافتنی برای عموم است ، یعنی تنها کسی که فن بیان را آموزش دیده است می تواند از شر اشتباهات جزئی در بیان خود در امان باشد.

اشتباهات جزئی مانند ضعیف بودن صدا هنگام صحبت ، تلفظ های مبهم ، کلمه خوری ، یکنواختی و خواب آوری کسل کنندگی و…

برای تقویت قوای شنوایی باید چگونه عمل کنیم؟

شما به عنوان هنرجو یا دانش آموزش فن بیان باید مانند یک موسیقی دان گوش خود را تقویت کنید.
همانطور که یک موسیقی دان با شنیدن یک موسیقی چیزهای مختلفی یاد می گیرد شما هم با شنیدن صداهای مختلف باید چیزهای زیادی یاد بگیرید.

برای مثال یک موسیقی دان می تواند با شنیدن یک موسیقی به نحوه تفکر آن آهنگساز پی ببرد به نحوه انتخاب ساز ها ، انتخاب ملودی ، پاساژ و… دقت کند و آنها را در سیستم نوازندگی و چه بسا در آهنگسازی خود استفاده کند.

تصور کنید که شما وارد یک مغازه می‌شوید که مغازه دارای ۶ جنس مختلف است و بعد از آن وارد مغازه می‌شوید که این بار دارای ۵۰۰ جنس مختلف است.

طبیعتاً شما وقتی وارد مغازه ای با تعداد کالای بیشتر می‌ شوید قدرت انتخاب شما برای خرید بسیار بالاتر است . بنا بر این هرچه بیشتر بشنوید تعداد کالای بیشتری در مغازه ذهن شما جا می گیرد . و هر چه صدای سطح بالا تر بیشتری بشنوید تعداد کالا های خوب بیشتری در ذهن شما جای می گیرند  و هنگام بیان اثر بخش می توانید از آن ها به خوبی استفاده کنید.


تکنیک های تقویت شنوایی

تکنیک های تقویت شنوایی

آموزش تقویت شنوایی از زوایای مختلفی قابل بررسی ست و به راه ها و روش های مختلفی نیز انجام می شود که در ادامه به تکنیک هایی اشاره خواهم کرد که شما را مسیر تقویت شنوایی یاری خواهد نمود .

چه چیزی برای تقویت شنوایی خوب است؟

شما به عنوان هنرآموز و یا دانشجوی فن بیان باید مانند یک موسیقیدان  درست بشنوید و بعد از شنیدن حتما تحلیل کنید.

شما باید رژیم صوتی یا شنیداری بگیرید .
در واقع رژیم شنیداری شما به این معناست که خود را در معرض صداهای درست قرار بدهید تا ذهنتان مثل دوران کودکی مجددا شروع به فعالیت کند.
اما این بار اگر در محیط درست قرار بگیرید به طرز معجزه آسایی صدا و بیان شما تغییر شگفت آوری را تجربه  می‌کند.
 گوش کردن به صداهای درست مانند صدای بازیگرانی که فن بیان خوبی دارند خود نوعی رژیم شنیداری ست .

برای اینکه خود را در معرض صداهای درست قرار دهید کافی ست صداهای بازیگران و گویندگان را در طی شبانه روز بیشتر گوش بدهید.
البته فراموش نشود که نه هر گوینده و یا بازیگری بلکه بهتر است پیش از انتخاب الگوی شنیداری درباره آن تحقیق کافی به عمل آورید و بدانید که او آموزشهای کافی را دیده است یا نه.
زیرا شهرت تعیین‌ کننده دارایی بالای علمی نیست بنابراین در انتخاب الگوی صحبت کردن خود دقت و حوصله ی زیادی به خرج دهید .

وقتی صدا های درست را می شنوید به تنفس ، ارتعاش ، تلفظ  ، رسایی ، سرعت ، تاکیدها ، انعطاف پذیری صدا بلندی و خشونت صدا و… دقت کنید این دقت نقش بسیار مهمی برای تقویت ذهنی شما در بیان دارد.

تاثیر تمرینات شنوایی در نحوه آموختن فن بیان

اگر شما موفق به رعایت رژیم شنیداری خود شوید ، پس از مدتی گوش شما این قابلیت را خواهد داشت که به سرعت آنالیز کند آن زمان بیان شما به شدت متأثر از شنوایی شما خواهد شد .
 زمانی که این قدرت را به دست آوردید ، کافیست بیشتر و بیشتر صداهای خوب بشنوید آنگاه به سرعت قدرت بیان خود را تقویت خواهد کرد و این تقویت کاملا بدون زحمت و غیر ارادی اتفاق می‌ افتد.

تمرین های شنیداری و یا رژیم شنیداری را هرگز فراموش نکنید و در هر بخشی از فن بیان که در حال رشد و تقویت هستید تمرینات رژیم شنیداری را کماکان ادامه دهید به شما پیشنهاد می کنم از همین حالا تمرینات رژیم صوتی را آغاز و تا زمانی که به تسلط کامل آن برسید و یک استاد کارکشته شما را تایید کند به آن ادامه بدهید.

زمانی که روی تلفظ واژگان بیشتر کار می کنیم قدرت گوش شما را نیاز داریم پس از انجام  تمرینات رژیم صوتی به هیچ وجه غافل نشوید.

همین طور در تمرینات افزایش کیفیت صدا و صداسازی نیز ما به قدرت گوش شما احتیاج داریم  فکر می‌کنم دیگر نیاز نباشد تکرار کنم که تا چه حدی رعایت رژیم شنیداری مهم است.

یک تکنیک ساده برای تقویت فن بیان با شنوایی

خوب است که بسیار به تئاتر بروید و تا می توانید صندلی های دور تر از صحنه را برای نشستن انتخاب کنید 

توصیه می‌کنم بسیار به تئاتر بروید اما نه فقط به عنوان یک بیننده شما یک هنر آموزش فن بیان هستید بنابراین صندلی های دورتر را انتخاب کنید تا بتوانید به فهمید کدام صداها رسایی بیشتر و کدام صداها وضوح بیشتری دارند هر چیزی که بتواند به قدرت آنالیز شما  در‌ این زمینه کمک کند به فن بیان شما کمک کرده است .

پیشنهاد می کنم یک نمایش را چندین بار تماشا کنید زیرا هر بار که تماشا می کنید قطعا نکات جدیدی برای یادگیری وجود دارد از آن غافل نشوید .

تاثیر تیاتر در تقویت شنوایی و فن بیان

چرا به تئاتر اشاره کردم زیرا تئاتر یک صدای زنده است اما صدایی که شما از اسپیکرهای کامپیوترتان و یا تلویزیون می‌ شنوید صدایی است که به وسیله ای که با وسایل الکترونیکی به ثبت رسیده است و با وسایل الکترونیکی هم به گوش شما می رسد نه اینکه نتواند بیان شما را تربیت کند اما هرگز به اندازه یک بیان حضوری و زنده قدرت  تقویت گوش شما را ندارد.

آیا صدای زنده با صدای ضبط شده متفاوت است؟

نه اینکه تصور کنید صدا توسط وسایل الکترونیکی تغییر می کند هر چند متاسفانه اخیرا این اتفاق هم بسیار می‌ افتد اما از آن جا که صدا به شکل کروی انتقال پیدا می کند ، وقتی از دهان یک متکلم بیرون می‌ آید تا به گوش شما برسد از هنگام پخش شدن از اسپیکر کامپیوتر رفتار طبیعی برای رسیدن به گوش شما را ندارد پس بیان تئاتر بسیار موثر تر است.

استفاده از کامپیوتر و تلویزیون برای دیدن فیلم ها در صورتی می‌ تواند به شما کمک کند که هنگام نمایش فیلم به شدت صدای آنها را  کم کنید و با چشم تان به نحوه تلفظ افراد و بازیگران دقت بیشتری داشته باشید .
به لبها ، ورزیدگی زبان و لب و حرکات فک البته به شرطی که بازیگران درست آنها را ادا کنند و فیلم دوبله شده نباشد .

اگر مجبور شدید از صدا ضبط شده برای تمرین ها استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنم صدا را از صحنه تئاتر بردارید نه از اینترنت چرا که علاوه بر دیدن اثر هنری می توانید لحظات اجرای واقعی واکنش تماشاگران و اکت ها ، سرعت ها و همه چیز را تحت بررسی قرار دهید و همزمان با لذت بردن از یک نمایش بیان خود را نیز تقویت کنید.

استفاده از تکنولوژی برای آموزش تقویت شنوایی

شاید روزی هرگز تصور نمی کردم که تکنولوژی آنقدر پیشرفت کند که انجام چنین کارهایی بسادگی امروز باشد. اما خوشبختانه این روزها تقریبا همه به اینترنت و گوشی تلفن همراه هوشمند دسترسی دارند.
با این حال هرچه کیفیت ضبط  صدای شما بالاتر باشد سرعت پیشرفت شما در مهارت فن بیان نیز بالاتر خواهد بود.

اولویت شما برای صداهایی که باید دائماً به گوش خود بسپارید یا همان رژیم صوتی بهتر است اول صدای بازیگران خوب و سپس متونی باشد که ارزش عملی دارد.
می توانید از نمایش های رادیویی نیز استفاده کنید اما دقت کنید که در نمایش رادیویی تیپ سازی وجود نداشته باشد و هر بازیگر در حال بازی کردن شخصیت خود باشد که البته چنین چیزی در نمایش رادیویی بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد

برای تقویت فن بیان باید به همه صداها به گونه دیگری گوش کنید

و اما مرحله بعد شما باید به جز دیدن تئاتر و تحلیل و بررسی بیان بازیگران به شعر و نثر به شعر خوانی و نت خوانی و متن خوانی کلمه خوانی و… نیز توجه کنید حتی شاید مجبور شوید به صحبت‌ های روزمره ی دیگران نیز به عنوان هنر آموز بیان گوش دهید .

فرقی نمی کند آنچه گوش می دهید کمدی ست یا تراژدی فقط کافیست فاکتورهای بازیگر خوب و متن ادبی را دارا باشد .
پیشنهاد می کنم برای این کار برنامه ریزی داشته باشید و اتفاقی عمل نکنید

بازیگران زیادی وجود دارند که می‌توانند از نظر صدا سازی الگوی شما قرار بگیرند و بازیگران دیگری هم هستند که فن بیان آنها می تواند الگوی شما قرار بگیرد پس در انتخاب الگوی صوتی خود دقت کنید فراموش نکنید انتخاب این الگو به این معنا نیست که شما قرار است کاملاً شبیه او یا با صدای او صحبت کنید به مثالی که درباره فروشگاه خلوت و فروشگاه شلوغ زده ام بیشتر دقت کنید .

کدام صداها برای تقویت شنوایی مفید هستن؟

به شما پیشنهاد می کنم اگر قدرت انتخاب برای دیدن تئاتر دارید آثار شکسپیر را فراموش نکنید نمایشنامه های آمریکایی و کانادایی هم معمولا  قدرت فوق‌ العاده‌ای برای اثرگذاری دارند .

در مورد آثار شکسپیر و نمایشنامه های آمریکایی و کانادایی هرچه به دست آوردید گوش دهید این ها گوش شما را به سطح بالایی از آنچه در بیان نیاز دارید ارتقا می‌ دهند.

ایرادی ندارد که آنها را تقلید نیز بکنید  اگر قرار شد از آثار شکسپیر مثلاً هملت یا لیرشاه را گوش بدهید بد نیست هر از گاهی تلاش کنید مانند بازیگران اصلی بازی کنید

البته هدف این نیست که شما بازیگر شوید اما این تمرین می تواند به قدرت بیان شما کمک شایانی بکند.
بنابراین اکت های صدایی را دنبال کنید نیازی نیست که بدن خود را درگیر بازی کنید.

اگر قرار شد یکی از این نقش‌ها را انتخاب کنید و آن را برای تمرین بازی کنید حتما نسخه ضبط شده را گوش دهید و سپس بازی کنید اگر می توانید بازی خود را ضبط کرده و با نسخه اصلی مقایسه کنید این قدرت آنالیز بیان شما را به شدت افزایش میدهد.

دقت کنید که بازیگران چگونه از عهده ادای دیالوگ های سخت شان برمی آید هر گونه که می توانید صداهایی را که می شنوید آنالیز کنید.

در دوره های آموزشی آنلایی که در وبسایت برنژ برگزار خواهیم کرد به شما  یاد خواهیم داد که چگونه متن یا شعری را به صورت نمایش برای دیگران اجرا کنید. اما در این نوشته فعلا تقویت شنوایی شما تنها اولویت ماست .


تمرین تقویت شنوایی 

برای تمرین کافیست هفته یک بار یک بازیگر یا یک گروه بازیگری را انتخاب کنید و صدای آنها را ضبط کرده و به صدای آنها آنقدر گوش دهید تا کامل برایتان قابل هضم و ملموس شود سپس نقاط مثبت و منفی بیان هر یک را روی کاغذ بنویسید از تاثیر معجزه آسای کاغذ غافل نشوید آنالیز یک بخش است نوشتن بخش دیگر است و این نوشتن است که می تواند کار را به اتمام رساند پیروز باشید.

به عنوان مثال به نمایش رادیویی کوتاهی که برای شما آماده کرده ام گوش دهید:

نمایشنامه ی رادیویی کافه ، یک گفت و گوی عاشقانه را به صدا می کشد که از دو بازیگر نیز تشکیل شده است.  بنده به عنوان بازیگر آقا و خانم مینا محرمی به عنوان بازیگر خانم این نمایش هستیم . این اثر می تواند یک تمرین ساده برای شروع کار باشد.

برای تمرین ابتدا نمایش را آنالیز کرده و تمام صوت ها را به طور کامل در مغز خود هضم کنید و سپس با ضبط صدای خود به تحلیل بیان خود پرداخته و قدرت شنیداری خود را بررسی کنید.
آنقدر این کارهارا انجام دهید تا بتوانید به درک درستی شنوایی رسیده و بعد اجرای بی نقصی داشته باشید.


نتیجه گیری:

نخستین کاری که در یاد گیری فن بیان باید انجام شود تقویت شنوای یست . این کار به اندازه ای اهمیت دارد که می توان گفت تقویت شنوایی همان تقویت فن بیان است و بر عکس 


مسیر یاد گیری تقویت شنوایی در فن بیان :

ما در برنژ یک مسیر یادگیری برای تقویت شنوایی در فن بیان آماده کردیم که میتوانید از شماره یک شروع کرده و با مطالعه و انجام دقیق تمرینات قدرت شنوایی خود را برای فراگیری سریع فن بیان آماده کنید.

 1. تقویت شنوایی چیست؟ ( کلیک برای مطالعه )
 2. تمرین های تقویت شنوایی ( در حال مطالعه هستید )
 3. محافظت از سلامت شنوایی ( کلیک برای مطالعه )

شما با مطالعه ی مطلب بالا به سطح مقدماتی شنوایی که برای آموختن فن بیان لازم است دست پیدا خواهید کرد .
ولی پیشنهاد میشود برای آموختن حرفه ای فن بیان ، مبحث تقویت شنوایی در فن بیان را دوره های آموزش آنلاین برنژ دنبال کنید.

79 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • یکی از ابزار دریافت صدا، گوش هاس و باید به درستی از اونها محافظت بشه،اگر سلامت وجود نداشته باشه ما نمی تونیم درست صداهارو بشنویم.نباید در معرض صداها و مشاغلی باشیم که ایجاد اسیب کنن.

  • باسلام به استاد.برای تقویت قوای شنوایی سعی کنیم کلمات راخوب بیان کنیم وتلفظ کنیم بایدبه گوش کردن صداهای درست مانند صداهای بازیگران که فن بیان خوبی دارند نوعی رژیم شنیداری است مثل رفتن به تئاتربرروی صندلی که دورترازصحنه بشینیم.برای الگوبرداشتن صحیح ازرادیوهای فارسی مقیم تهران به شکل منفعل گوش بدیم میتونیم رادیوروشن باشدمابه کارهای دیگه مان برسیم میشنویم ولی فعال نمیشنویم کارهای که تداخل باگفتن شنیدن نباشه ازیه گوینده ای الگوبرداری کنیم باشنیدنش برای قوای شنوایی ازیه فایل های صوتی برای گفتارمناسب برای ماچندین بار تکراربشه دوم بایدبدون اختلال باشه یعنی اختلال گفتاری یااختلال تلفظی نداشته باشدحتمابایدلهجه معیار مسلط باشدبایدیه الگومناسب باشه کتاب های صوتی گوش بدهیم ماهیت گوینده که الگولازم قرارمیدهیم ازنظرآناتومی گفتاری ازحالت عادی چندپله بالاترباشد.باسپاس

 • راهنمایی کاربردی بود
  اما دو نکته برای من شفاف نبود
  ۱٫ به درستی نتوانستم درک کنم بیان و صدای درست چه صدایی است که بتوانم از آن برای رژیم صوتی استفاده کنم مثلا گفته شد بعضی از بازیگران خوب نیستند بعضی خوب هستند ….. و گفته شد که مثلا برید تحقیق کنید کدوم خوبه ….. و این که اگر میشد یه چند نفر الگو یا چند بازیگر یا چند صحنه دقیق تر راهنمایی میکردید
  ۲٫ مورد دوم این که گفته شد صدا ها رو گوش کنید و تحلیلشون کنید اما طبق چه الگویی تحلیل کنیم ؟ و با کدام دانش؟ ای کاش یک صدا را شما پخش میکردید و خودتان تحلیلش میکردید تا با زوایای نقد صداها و تحلیل اون ها هم آشنا بشیم تا یک الگوی دیگر هم برای تحلیل صدا و بیان ها داشتیم

 • کاملا واضح است که گوش و تقویت شنوایی بخش مهمی از بحث فن بیان است که میتوان گفت ارتباط مستقیمی باهم دارند هرچه گوش و تحلیل صداها قوی باشند بیان بهتری خواهیم داشت…تمرین های تقویت شنوایی کاربردی خوبی مثال زدید ممنونم استاد.رژیم صوتی هم نکته قابل درک و بسیار مهمی است.

 • ما باید در انتخاب فردی که میخوایم از فن بیان اون تقلید کنیم دقت بسیاری داشته باشیم چون میخوایم بیان اون رو منبع ورودی برای بیان خودمون قرار بدیم و اگر منبع اشتباهی رو انتاخب کنیم همونقدر فاجعه بار خواهد بود که اگر منبع درستی رو انتخاب می‌کردیم مفید.
  در واقع اگر رژیم درستی نداشته باشیم به دلخواه نمیرسیم که هیچ تاثیرات منفی اون هم دامانمون رو میگیره و میشیم مثل کبکی که “”عاقبت از خامی خود سوخته
  رهروی کبک نیاموخته””

 • تمرین های مختلفی به تقویت شنوایی ما کمک خواهد کرد مثلا رفتن به تئاتر.بهتر است در صنذلی های دور از صحنه بنشینیم و صدای شخصیت ها خوب گوش بدهیم و انالیز کنیم . همچنین شنیدن صدای بازیگران و نمایش نامه های رادیویی .نکته مهمی که باید متوجه باشیم صدای بازیگرانی گوش کنیم که فن بیان خوبی دارند و نمایش نامه هایی که تیپ سازی ندارند که تعداد محدودی هستند . دیدن فیلم ها و توجه به حرکت لبها و صحبت بازیگران ،( منظور دوبله نشده ها ) است. ما باید وقتی گوش می کنیم تاکیدها، تلفظها، رسایی صدا، لحن، و… توجه کنیم . نمایش نامه های شکسپیر نمونه خوبی است ما می تونیم بعذ خوب شنیدن جملات تمرین کنیم و بعذ فن بیان خودمون با بازیگران مقایسه کنیم .بهتره وقتی صدای بازیگران می شنویم نقاط مثبت و منفی بنویسم و انالیز کنیم که می تونه به تقویت شنوایی کمک کند. همانجور که اگر یک کودک کلمات بد تلفظ کنه اما خانواده تلفظ ان اصلاح نکنند و ان تشویق کنند ما هم باید در انتخاب صداها دقت کنیم. اهمیت شنوایی ان اندازه است که وقتی که ما کلمه ای غلط تلفظ می کنیم گوش ما جوری توجه می کنه و به ذهن ما یاداوری می کنه که ما داریم غلط می گیم و در نتیجه ما تلفظ خودمون اصلاح می کنیم.

  • انسان گفتار را از شنیدار می آموزد، و اساس گفتار شنیدن است.
   ببان خوب زمانی بوجود می آید که قدرت شنوایی تا حدی افزایش پیدا کرده باشد که فرد بتواند علاوه بر تصحیح اشتباهات فاحش، ایراد های جزئی بیان را هم تشخیص داده و حذف کند.
   درواقع همانطور که در این بخش مقاله اشاره شد، میتوان نتیجه گرفت که تقویت شنوایی همان تقویت فن بیان است.

 • یکی از موارد فن بیان تقویت شنوایی ست چراکه هرچه بهتر بشنویم و مطالب خوب بشنویم صدای خوش و بیان زیبا،همانطور بیان بهتر خواهیم داشت ،ابزار شنوایی گوش هستش که مراقبت و‌سلامت گوش قدم اول تقویت شنوایی ست که باید مواردی چون درمعرض صدای بلند قرارنکزفتن یا چک مجاری گوش جهت اطمینان از سالم و‌تمیز بودن ان است و قدم دوم رژیم صوتی ست که ب بیان دیگر در معرض صداها و بیان خوش قرارگرفتن است که در مطالب فوق پسشنهاد رفتن ب تئاتر قرارگرفتن انهم نمایشی چون هملت و البته با بازیکری بازیکران خوش کلام و نه صرفا مشهور و همچنین قرارکرفتن درصندلی های دور تر جهت تلاش برای شنیدن برای عادت گوش ب فرکانس صدای پایینو‌توحه ب لغات و‌درک ان است

 • توجه به طرز درست تلفظ کلمات در کودکی، اهمیت شنوایی در فن بیان و راهکارهای تقویت شنوایی از نکات برجسته متن بالا است. ما معمولاً به بسیاری از صداهای محیط بی توجهیم. یعنی گوش ما به عنوان گیرنده آن را دریافت می کند اما ذهن مان آن صداها را پردازش نمی کند. گوش نابینایان که دریچه اصلی ارتباط شان با محیط است، تربیت شده است، به همین دلیل گوش حساستر و دقیقتری دارند. بنابراین می توان بادقت در صداهایی که می شنویم و توجه به فاکتورهایی از قبیل سرعت، تاکید، نفس گیری، لحن و طرز تلفظ کم کم توانایی ذهنی خود را برای پردازش صداها ارتقا دهیم.

 • گوش ها ابزارهایی هستند که ماکمک میکنند تا بتونیم خوب بشنویم.گوش ها نقش بسیارمهمی در تقویت شنوایی مادارند و مانباید گوش هایمان را درمعرض صداهایی قراربدهیم که دچار اسیب بشوند مثلا در مکان های پرسروصدا زیاد نمانیم و… باید در انتخاب کسی که میخواهیم از او درفن بیان تقلیدکنیم بسیار دقت کنیم زیرا اگرکسی که انتخاب کرده خودش در فن بیان دچار مشکل باشد به فن بیان ماهم اسیب خواهد زد

دیدگاهتان را بنویسید