تقویت شنوایی در فن بیان چیست و چرا لازم است ؟

تقویت شنوایی در فن بیان

در این مطلب بررسی می‌کنیم که چرا اهمیت تقویت شنوایی در فن بیان اینقدر زیاد است ؟
و چرا در برخی مهارت ها مثل فن بیان ٬ خوانندگی و … مهارت مکمل محسوب می شود ؟


تقویت شنوایی در فن بیان

تقویت شنوایی در فن بیان بی تردید نقش بسازیی در موفقیت های شغلی ، عاطفی و حتی سخنرانی های سیاسی دارد .

زیرا ما هر چه بیان می کنیم زیر مجموعه از الگوی شنیداری ماست.

گوش و شنوایی

شنیدن یا شنوایی یکی از حواس پنج‌گانه انسان است.
به طور کلی احساسات پنجگانه برای انسان توانایی به حساب می آید.
توانایی شنیدن برای درک صدا توسط ارگانی به نام گوش و از طریق درک حرکات مکانیکی ذرات هوا صورت می‌گیرد.

ارتعاشات صدا توسط گوش تشخیص داده شده و با استفاده از سیستم عصبی به مغز منتقل می‌شود.
این فرآیند را شنیدن (به وسیله‌ی گوش) نامیده اند.

فایل صوتی نقش مهم تقویت شنوایی در فن بیان

در فایل صوتی آموزشی زیر به علل قرار گیری تقویت شنوایی در مسیر یادگیری فن بیان پرداخته شده است. شما با شنیدن این این فایل یک دید کلی از این موضوع بدست خواهید آورد و خواهید توانست درک درستی از تفکیک شنیده ها داشته باشید.


پادکست تقویت شنوایی در فن بیان

برای دانلود فایل صوتی بالا ( تقویت شنوایی چیست ) اینجا کلیک کنید

همان طور که در فایل صوتی بالا شنیدید ، هیچ راهی جز تقویت شنوایی برای سرعت بخشیدن به آموزش های فن بیان وجود ندارد.

منظور از تقویت شنوایی چیست ؟

گوش انسان قادر است به شکل غیر ارادی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز صدا را بفهمد .
در حالی که صدای خود انسان خارج از بازه ی ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ هرتز نیست .
این یعنی گوش انسان قادر به شنیدن صداهایی فراتر از صدای انسان است .
پس به طور کلی برای گوش انسان سه نوع صدا قابل درک است که هم طبیعی و هم مصنوعی هستند .

 • صدای انسان که به وکال ( vocal ) مشهور است شامل ، حرف زدن ، گویندگی ، آواز و …
 • صداهای مانند ساز ( music ) و هر صدایی که برای ایجادش اراده ی انسان در کار باشد .
 • صداهایی که گاهی به اشتباه effect یا جلوه ی صوتی نیز خاطب می شوند (مانند صدای باران ، رد شدن ماشین و … ) که شامل سایر صدا هایی است که در دو دسته ی بالایی تقسیم بندی نمی شوند.

گوش شما در طول روز هزاران صدا را دریافت می کند و هیچ زمانی نیست که شما تنها یک صدا بشنوید یا هیچ صدایی نشنوید .
شما هر گاه صدایی می شونید در حال شنیدن چندین صدا هستید که بحث مفصلی دارد .

هر تمرینی که بتواند کمک کند تا شما تعداد صداهای دریافتی در واحد زمان را بشمارید تفکیک کنید و به یک یا چند صدا اهمیت بیشتری از بقیه بدهید تمرین تقویت شنواییست .

این موضوع شاید مهم ترین فاکتور برای موفقیت در شغل هایی نظیر لیست زیر باشد .
زیرا قدرت شنوایی درفراگیری تمامی این حرفه ها نقش تعیین کننده ای دارد.
تا حدی که میتواند گفت تقویت شنوایی مهم ترین ابزار شروع فراگیری این مهارت هاست .

 • نوازندگان
 • خوانندگان
 • گویندگان
 • دوبلور ها
 • صدا پیشگان
 • بازیگران
 • و …

ما در برنژ انواع مختلفی از تقویت شنوایی در فن بیان را تمرین خواهیم کرد .
از سلفژ گرفته تا تمرینات فوق العاده ای که هنوز در ایران وجود ندارند .
تقویت شنوایی مبحث بسیار شیرینی ست که به طور کامل به آن در بخش تقویت شنوایی برنژ پرداخته ایم .


مفهوم تقویت شنوایی حرفه ای یا تیز کردن گوش در هنر های آوایی چیست ؟

گوش دادن اینجا به معنای اطاعت کردن نیست اما به معنای فهم درست همه ی صدا ها اعم از وکال ، موزیک و ایفکت است .

این بخش کاملا ارادی ست . بنا بر این برای تقویت ، تمرینات بسیار متفاوتی از بخش اول دارد .
با انجام این تمرینات بی تردید تجربه ی متفاوتی از جهان اطراف خود خواهید داشت .
تا حدی می تواند زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد .
در این مورد به شکل مفصل در دوره های تقویت شنوایی پرداخته ایم .

من دوستان صمیمی زیادی دارم که روانشناس هستند. از مبتدی تا حرفه ای اما بعضی از آن ها (بیشتر مبتی ها) پذیرش اینکه مواردی جدای آنچه
ایشان روانشناسی می نامند قادر است زندگی ها را متحول کند برایشان راحت نیست .
اما تجربه به ما نشان داده است که روش ها و تکنیک های مختلفی، خارج از انتظار روانشناسان توانسته است به تحولات مثبت در توسعه فردی منجر شود.
تقویت شنوایی یکی از این موارد است. در کنار هم این موضوع را باز خواهیم کرد .

مسیر یاد گیری تقویت شنوایی در فن بیان:

ما در برنژ یک مسیر یادگیری برای تقویت شنوایی در فن بیان آماده کردیم که میتوانید از شماره یک شروع کرده و با مطالعه و انجام دقیق تمرینات قدرت شنوایی خود را برای فراگیری سریع فن بیان آماده کنید.

 1. تقویت شنوایی چیست؟ ( در حال مطالعه هستین )
 2. تمرین های تقویت شنوایی ( کلیک برای مطالعه )
 3. محافظت از سلامت شنوایی ( کلیک برای مطالعه )

شما با مطالعه ی مطلب بالا به سطح مقدماتی شنوایی که برای آموختن فن بیان لازم است دست پیدا خواهید کرد .
با این حال پیشنهاد می شود برای آموختن حرفه ای فن بیان و سایر هنر های آوایی ، مبحث تقویت شنوایی را دوره های آموزش آنلاین برنژ دنبال کنید.
زیرا ممکن است نیاز افراد به این بخش مهارتی تا حدودی با هم متفاوت باشد.

105 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • ما خارج از الگوهای شنیداری خودمون نمی تونیم چیزی بگیم،باید در معرض الگوهای درست قرار بگیریم،برای فن بیان بهتر در اول کار باید گوش رو تقویت کنیم،تقویت شنوایی اولین و مهمترین گام در یادگیری فن بیان است.

  • تقویت شنوایی نقش مهمی در فن بیان دارد. بیان ما از الگوی شنیداری ما نشات میگیرد. شنوایی یعنی صداها و درک ان ها. شنوایی دو ابزار دارد یکی ابزار دریافت صدا و دیگری تمرین های تقویت شنوایی. سلامت شنوایی اهمیت زیادی در فن بیان دارد به طوری که باید عومل زیادی را برای سلامت رعایت کرد مثل عدم سیگار کشیدن و…. عواملی که خطرات جدی ای در مدت زمان برای شنوایی ما در پی دارد.
   با تشکر

 • باسلام.اولین و مهمترین گام برای یادگیری فن بیان،تقویت شنوایی ست.تقویت بمعنای هرچه قوی ترشدن حس شنوایی ست،چراکه انچه می شنویم ارتباط مستقیمی با نشستن ان در ذهن ناخوداگاه و یادگیری ان اصولت که میتوانند ووکال ایفکت یا موسیقی باشند.با تقویت شنوایی از زمان یادگیری طولانی مدت فن بیان کاسته و نتیجه ی مطلوب تری میگیریم.با تمریناتی از قبیل شنیدن ووکال هنرمندانی که به زیبایی و با فن بیان صحبت میکنند همچنین با سلامت شنوایی میتوان شنوایی را تقویت نمود.

 • خوب شنیدن میتواند دید متفاوتی نسبت به جهان اطراف به ما بدهد. از آنجایی که دامنه شنوایی گوش انسان از صدای انسان بسیار بیشتر است در هر لحظه گوش ما تعداد زیادی صدا را میشنود که با دقت و تقویت قدرت شنوایی میتوان آنها را تشخیص داد و درک کرد.
  صداهایی که گوش انسان میشنود به سه دسته تقسیم میشوند و شامل صدای انسان (vocal) ، صداهایی که انسان بوسیله ابزار تولید میکند (موسیقی) ، و هرصدایی غیر از دو مورد قبل (effect) میباشد.
  نتیجه تقویت شنوایی با تمرین و گوش دادن و دقت در صداهای اطراف، قدرت تفکیک سه نوع صدا و شنیدن صداهای بیشتر، بهتر و واضح تر است. که میتواند کیفیت زندگی و ارتباطات ما را نیز بهبود ببخشد.

 • با درود و احترام.
  آموختن زبان از کودکی بدون نیاز به کلاس درس و مدرسه صورت می گیرد.کودک با شنیدن ,سخن گفتن را فرا می گیرد و این یعنی گوشها دریچه ی یادگیری هستند و هر چه استماع کسی قوی تر باشد ,زبان آموزی بهتری هم خواهد داشت.

 • همان طور که قبلا هم گفته شده مهمترین بخش از فن بیان بحث تقویت شنوایی است که باعث میشود تا گوش قوی تر و حساسیت نسبت به صداها بیشتر افکیک و تقویت صداها بیشتر شود در این صورت صحیح حرف زدن و کلام آوردن کلمات آسان تر خواهد شد زمانیکه تقویت شنوایی یاد بگیریم قدرت تشخیص صاها برایمان آسان تر میشود و زنگ صدای ما روانتر خواهد شد چرا که گوش تلفظ صحیح را به مغز مخابره میکند و در ذهن حکاکی میکند تا دیگر اشتباه تلفظ نشود.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی. چیزی که بنده از این مطلب فهمیدم این بود که فن بیان مثل یک فرایندی هست که نیاز به انرژی داره و این انرژی و سوخت از طریق گوش وارد مغز شده و استفاده میشه پس هرچه ورودی بیشتر و قدرتمندتری داشته باشیم سرعت پیشرفت ما هم بیشتر خواهد بود و میتونیم خروجی بهتر و سریعتری داشته باشیم. آیا درک بنده از موضوع درسته؟؟؟

 • باسلام خدمت استاد بزرگوار
  یکی از راههای کسب فن بیان بهتر تقویت شنوایی است. ما هر روزه با صداهای مختلفی مثل صدای انسانهای پیرامون، موسیقی، افکت( صدای باد و بارون و..) سروکار داریم .منظور از تقویت شنوایی این نیست که تعداد صداهای بیشتر بشنویم بلکه منظور پردازش بهتر صداها در ذهن و رسیدن به قدرت تفکیک صداها است. نقش شنوایی از انجایی معلوم میشه که یک کودک تازه متولد شده چون گوش خامش به لهجه و زبان اطرافیان عادت می کند و ان می شنود با همان لهجه و زبان صحبت می کند.پس اگر ما بتونیم گوشمون تقویت کنیم با تفکیک صداها و درک صداهای اساسی پیرامون فن بیان بهتری خواهیم داشت و حتی این به ما کمک می کنه که اساتید فن بیان مورد داوری و قضاوت قرار بدیم و اساتید بهتر بشناسیم.

 • سلام
  متن بالا حاوی نکات مهمی بود از جمله: میزان قدرت شنوایی انسان، انواع صدا، اهمیت تقویت شنوایی در مشاغل خاص و در نهایت تأثیر شنوایی بر توانمندی فردی و مهارتهای اجتماعی.
  پیش از این مطلبی درخصوص مهارتهای ارتباطی خوانده بودم. شنیدن یکی از ده مهارتی است که جزو مهارتهای ارتباطی باید به آن توجه کرد. ارتباط مؤثر و مثبت در بسیاری از مشاغل کلیدی است و یکی از مؤلفه های آن شنیدن است. این مهارت در کنار هوش هیجانی، اعتماد به نفس، همدلی و احترام متقابل می تواند تضمین کننده موفقیت شغلی باشد. در بین مهارت های ارتباطی دهگانه شنیدن و تن صدا با فن بیان مرتبط است. تن صدا احساس را منتقل می کند و گوش سپردن دقیق به جزئیات سخن فرد مقابل به ایجاد ارتباط مؤثر کمک می کند. بنابراین شاید بتوان گفت همه مابه تقویت شنوایی نیازمندیم.

 • اولین و‌مهمترین گام در یادگیری فن بیان،تقویت شنوایی ست.دو فاکتور مهم وجود داره فاکتور اول داشتن گوش برای شنیدن و سلامت گوش و فاکتور بعدی خوب شنیدن هستش.زیراکه بیان کلام ما ارتباط مستقیم با چگونه شنیدن و چه مطالبی شنیدن داره.چراکه هرچه که میشنویم در مغز پردازش و بر زبان می اوریم

دیدگاهتان را بنویسید