چگالی کلمات کلیدی | Keyword Density – تراکم کلمه کلیدی

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی در سئو

چگالی کلمات کلیدی “Keyword Density” در سئو به معنی میزان درصد استفاده از یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی خاص به نسبت تعداد کل کلمات استفاده شده در محتوای آن صفحه است.
برای مثال: اگر متنی دارای ۱۰۰ کلمه باشد و ۵ کلمه از آن صد کلمه را کلمه کلیدی هدف ما تشکیل دهد ، در این صورت تراکم کلمه کلیدی آن متن ۵٪ است.

توجه: در مورد مبحث چگالی کلمات کلیدی بین سئوکاران نظرات مختلفی وجود دارد، عده ای از متخصصان سئو با توجه به تجربه موفقی که در این زمینه داشته اند ، معتقدند که تراکم کلمات کلیدی امر بسیار مهمی در رتبه بندی سایت به حساب می آید. اما عده دیگری از سئوکاران معتقدند که چگالی کلمات کلیدی به دلیل پیشرفت تکنولوژی Semantic در موتورهای جستجو دیگر یک روش منسوخ به حساب می آید و بالا بردن تراکم کلمات کلیدی ، تنها باعث ناخوانا شدن محتوا شده و حتی در مواقعی باعث جریمه شدن یک سایت توسط موتور جستجو میشود.
? برای اطلاعات بیشتر در مورد تکنولوژی Semantic اینجا کلیک کنید.

نظر برنژ: در این که تکنولوژی Semantic پیشرفت های بسیاری کرده است و هنوز هم در حال پیشرفت است شکی نیست، اما تجربه چندین ساله ما در بحث سئو به ما اثبات کرده است که با وجود تمام پیشرفت ها در این حوزه ، هنوز هم چگالی و تراکم کلمات کلیدی بر روی رتبه سایت ها ، به ویژه در جستجوهای فارسی یکی از اصلی ترین فاکتورها است و باید جدی گرفته شود. پس با ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا در مورد تراکم کلیدی بیشتر صحبت کنیم.

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی در سئو به معنی میزان درصد استفاده از یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی خاص به نسبت تعداد کل کلمات استفاده شده در محتوای یک صفحه است. چگالی کلمات کلیدی بدون شک جز فاکتورهای تاثیرگذار برای تشخیص مرتبط بودن محتوای یک صفحه با کلمه کلیدی اصلی آن صفحه برای موتورهای جستجو به کار میرود.

مثال چگالی و تراکم کلمات کلیدی
مثال چگالی و تراکم کلمات کلیدی

به عنوان مثال:
وبسایتی محتوایی درمورد سئو منتشر کرده و کلمه کلیدی محتوای خود را «آموزش سئو» انتخاب کرده است ، این وبسایت کلمه کلیدی «آموزش سئو» را ۲۰ بار عینا در محتوای خود تکرار کرده است. اگر تعداد کلمات کل محتوا ۱۰۰۰ کلمه باشد، چگالی کلمه کلیدی «آموزش سئو» در این محتوا ۲ درصد است.
هدف از مثال بالا آشنایی شما با مفهوم تراکم کلمه کلیدی است، در ادامه نحوه محاسبه آن را باهم بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه پیشرفت الگوریتم شناسایی چگالی کلمات کلیدی

در اواخر سال ۱۹۹۰، چگالی کلمات کلیدی مهمترنی فاکتور در رتبه بندی یک سایت توسط موتورهای جستجو به شمار می آمد. (یعنی اگر از یک کلمه کلیدی خاص، زیاد در محتوای خود استفاده میکردیم یعنی محتوای ما در مورد آن موضوع بود?) ، این موضوع باعث شد که وبمستران به اهمیت چگالی کلیدی برای رتبه گرفتن در موتورهای جستجو پی ببرند و به قدری از کلمات کلیدی در متن صفحه خود استفاده می کردند که خواندن محتوا عملا غیر ممکن می شد. (وبلاگ های بلاگفا یادتون میاد پایین صفحه کلی برچسب میزدیم?)

همین موضوعات باعث شد که موتورهای جستحو، با تغییر الگوریتم خود میزان اثرگذاری این عامل را در سئو به حداقل برسانند. از این رو در حال حاضر اگر فردی سعی کند با Keyword Stuffing، میزان چگالی کلمه کلیدی سایت خود را بالا ببرید، سایت او توسط موتورهای جستجو به ویژه گوگل به عنوان محتوای اسپم شناخته شده و شانسی برای رتبه گرفتن در نتایج جستجو نخواهد داشت.

البته توجه داشته باشید که گفته های بالا به این معنی نیست که نباید از کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنیم، بلکه باید این عبارات کلیدی را به شکلی معقول و کافی ، با چگالی و تراکم مناسب در محتوای خود به کار بریم، جوری که هم مفهوم به درستی به کاربر منتقل شود و هم موتورهای جستجو پی به موضوع اصلی (کلمه کلیدی هدف) محتوای ما ببرند.

نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی

برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی در صفحه می‌‌‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

فرمول محاسبه درصد چگالی کلمه کلیدی
فرمول محاسبه درصد چگالی کلمه کلیدی

⚠ توجه داشته باشید که به هنگام محاسبه چگالی کلمات کلیدی، مطمئن شوید که تگ های HTML و سایر تگ هایی که درون کدهای صفحه قرار دارند را نادیده گرفته باشید ، زیرا تگ های Embed شده معمولاً در متن صفحه ظاهر نمی شوند و جزئی از محتوای متنی صفحه به حساب نمی آیند.

نحوه محاسبه چگالی عبارت کلیدی

با پیشرفت سئو کلمات کلیدی جای خود را به عبارات کلیدی داده اند و جستجوها شکل تخصصی تری به خود گرفته است و با تک کلمات نمیشود منظور را به خوبی رساند از این رو ما با مفهومی با عنوان چگالی عبارات کلیدی رو به رو هستیم. در واقع کلمه کلیدی شامل یک واژه است و معمولا به آنها کلمات کلیدی Head گفته میشود، در حالی که عبارت کلیدی از دو یا چند کلمه مجزا تشکیل شده است و معمولاً شامل کلمات کلیدی Long-Tail هستند.

فرمول محاسبه درصد چگالی عبارت کلیدی
فرمول محاسبه درصد چگالی عبارت کلیدی

⚠ توجه داشته باشید که مفهوم چگالی کلمات کلیدی به تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی در متن تکرار می شود، اشاره دارد. بنابرین اگر عبارت کلیدی را به عنوان یک کلمه کلیدی حساب کنیم. در این صورت می توان از فرمول محاسبه چگالی کلمات کلیدی برای محاسبه تراکم عبارات کلیدی هم استفاده کرد.

میزان چگالی مناسب برای کلمات کلیدی

تقریبا بین سئوکاران این موضوع مشترک است که میزان چگالی کلمات کلیدی یک صفحه باید بین ۱ تا ۳ درصد از محتوای کل آن صفحه باشد. و اگر تعداد کلمه کلیدی محتوای مورد نظر از این مقدار زیادتر باشد، موتورهای جستجو آن صفحه را به عنوان یک صفحه اسپم شناسایی میکند. ولی با این وجود متاسفانه، هیچ قانون مشخص و ثبت شده ای، برای تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی در صفحه وجود ندارد.

در زیر بخشی از نظرات بزرگان سئو را در مورد تراکم کلمات کلیدی را با هم میخوانیم:

”به طور کلی چگالی کلمات کلیدی چیزی است که من به آن توجه نمی‌کنم. موتورهای جستجو از این مرحله عبور کرده اند! برای نتیجه بهتر اطمینان حاصل کنید که مطالب شما به روشی طبیعی نوشته شده است

john mueller عضو ارشد تیم گوگل

”استفاده از تراکم بالای کلمات کلیدی برای متن موجود در یک صفحه ، معیار مناسبی برای سئو نیست.“

Jim Boykin

توصیه گوگل در مورد چگالی و تراکم کلمات کلیدی

توجه به چگالی کلمات کلیدی منجر به تجربه منفی کاربر می شود و می تواند به رتبه بندی سایت شما آسیب برساند.

دستورالعمل های Google Webmaster، ۲۰۲۰

جدای از این جملات در حالت کلی اکثر محققان سئو بر این باورند که چگالی کلیدواژه ایده آل و مناسب هم برای خوانایی مخاطب و هم بهینه بودن برای موتورهای جستجو بین ۱ تا ۲ درصد است ، که به این معناست که کلمه کلیدی اصلی باید یک یا دو بار در هر صد کلمه نوشته شود. با این در صد تکرار، کلیدواژه اصلی به اندازه کافی تکرار شده است که به موتور جستجو نشان دهد موضوع کلی صفحه و کلمه کلیدی اصلی چیست و همچنین از طبق بررسی های انجام شده در این حالت از Keyword Stuffing جلوگیری می شود.

تراکم کلمات کلیدی باید به چه صورتی باشد؟

همان طور که در پاراگراف های بالا اشاره کردیم نکته قابل توجه این است که هیچ فردی تا به حال به تاثیر مثبت استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌‌ها، بر روی رتبه بندی نتایج در موتورهای جستجو اشاره نکرده است. اما در نقطه مقابل، وب سایت‌‌‌‌‌هایی هستند که به علت استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، از سوی گوگل مجازات شده‌‌‌‌اند.

ما می دانیم که گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور برای رتبه بندی وبسایت ها دارد، و اما ادعایی که مطرح می‌‌‌‌شود این است که چگالی کلمات کلیدی از اهمیت ویژه‌‌‌‌ای برخوردار است که در برخی موارد ما اینطور فکر نمی‌‌‌‌کنم.

ما در وبسایت برنژ همیشه سعی می کنم ، محتوای صفحه را به صورت طبیعی نگارش کنم و از عبارات و کلمات مرتبط با کلیدواژه اصلی خود استفاده کنم . زیرا ایمان داریم توجه بیش از حد به چگالی کلمات کلیدی کار بیهوده‌‌‌‌ای است چون فاکتورهای بی شماری وجود دارد که می‌‌‌‌‌توانیم با تمرکز بر آن‌‌‌‌‌ها نتایج بهتری را کسب کنیم.

پس در حالت کلی باید تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی، کاملا طبیعی و همسان با محتوای صفحه باشد و نمی توان از یک عدد استاندارد و یا قانون واحد برای تمامی صفحات و محتواها پیروی کرد.

با تمام این تفاسیر همان طور که گفته شد تجربه نشان می دهد که بهترین چگالی کلمات کلیدی در صفحه بین ۱ تا ۳ درصد است. همچنین برای بهبود تجربه کاربری می‌‌‌‌‌‌توان از مشتقات کلمه کلیدی در عناوین و سایر بخش های صفحه استفاده کرد. به عنوان مثال می‌‌‌‌توان برای نتیجه بهتر از Related Vertical Keywords و یا Synonyms Keywords استفاده کنید.

⚠ توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌‌‌‌‌‌های خاص و یکسان علاوه بر مجازات سایت توسط گوگل باعث ایجاد یک تجربه کاربری بد برای بازدیدکنندگان صفحه خواهد شد.

ابزار شناسایی چگالی کلمات کلیدی

ابزارهای بسیاری برای شناسایی تراکم کلمه کلیدی وجود دارند که در ادامه به طور کامل آنها را بررسی خواهیم کرد.

استفاده از کلید ترکیبی CTRL+F

شناسایی چگالی کلمات کلیدی
شناسایی چگالی کلمات کلیدی با CTRL+F

بهترین ابزار بررسی تراکم کلمات کلیدی، استفاده از MicrosoftWord ، Notepad و یا استفاده از ابزار جستجوی داخلی مرورگر است. برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی می توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+F ، تعداد کلمات کلیدی استفاده شده را پیدا نمایید و سپس به صورت دستی، طبق فرمولی که در بالا توضیح داده شد، میزان چگالی را محاسبه کنید.

استفاده از افزونه MeasureSEO – Keyword Density

افزونه محاسبه چگالی کلمات کلیدی Keyword Density
افزونه محاسبه چگالی کلمات کلیدی Keyword Density

افزونه Keyword Density را به سادگی با یک کلیک می توانید به مرورگر خود اضافه کنید و با استفاده از آن ، چگالی کلمات کلیدی هر محتوایی را مشاهده کنید. از ویژگی های بسیار خوب این افزونه ، محاسبه دقیق و درصدی میزان تراکم کلمات کلیدی است که شما را از محاسبه دستی بی نیاز میکند.

? لینک دریافت افزونه Keyword Density برای گوگل کروم

چند سایت برای پیدا کردن تراکم کلمات کلیدی در متن و صفحه وب

سایت های زیادی برای پیدا کردن چگالی کلمات کلیدی وجود دارد که در ادامه چند مورد از این سایت ها را معرفی میکنیم:

 • ابزار آنلاین چگالی سنج متن و صفحه Smallseotools
  ? آدرس ابزار: Smallseotools.com ? مناسب برای محتوا متنی و صفحه وب
 • ابزار آنلاین سنجش تراکم کلمه کلیدی Seoreviewtools
  ? آدرس ابزار: Seoreviewtools.com ? مناسب برای محتوا متنی و صفحه وب
 • ابزار آنلاین سایت Seobook
  ? آدرس ابزار: Tools.seobook.com ? فقط برای سنجش چگالی کلمات محتوای صفحه
 • ابزار آنلاین محاسبه چگالی کلمات کلیدی Prepostseo
  ? آدرس ابزار: Prepostseo.com ? قابلیت محاسبه تراکم عبارات کلیدی در محتوای pdf یا doc

درصورتی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنید، نیازی به استفاده از این ابزارها نیست، زیرا افزونه‌‌های سئو مانند Yoast یا Rank Math به طور خودکار Keyword Density صفحه را محاسبه و نمایش می‌‌‌دهند.


شیوه درست توزیع کلمات کلیدی در محتوا

تا اینجای نوشته با مفهوم چگالی کلمات کلیدی آشنا شدیم و یاد گرفتیم که چگونه آن را محاسبه کنیم. متوجه شدیم که تراکم مناسب کلمات کلیدی یک محتوا باید بین ۱ تا ۳ درصد باشد.

در این اینجا یک نکته وجود دارد و آن هم نحوه توزیع درست کلمات کلیدی در متن است.
کلمات و عبارات کلیدی باید به شکلی در محتوا توزیع شوند که هم متن برای کاربران قابل خواندن باشد و هم موتور جستجو بتواند موضوع محتوا را به درستی تشخیص دهد.

منظور از توزیع درست یعنی پخش کلمه کلیدی هدف در کل محتواست

برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب و ایجاد یک محتوای سئو شده پیشنهاد میکنیم که کلمات کلیدی را در بخش های زیر به صورت کاملا هدفمند پخش کنید:

 1. عنوان صفحه H1 (حتما باید کلمه کلیدی هدف در عنوان اصلی استفاده شود)
 2. تگ های H2 (حداقل دو بار در عنوان های داخلی بهتر است از کلمه کلیدی اصلی استفاده شود )
 3. پاراگراف اول (پیشنهاد می شود شروع نوشته با کلمه کلیدی اصلی یا فرعی باشد)
 4. پاراگراف های میانی (پیشنهاد می شود کلمات کلیدی به صورت طبیعی در پاراگراف ها پخش شود)
 5. URL نوشته (بهتر است در آدرس نوشته از کلمه کلیدی اصلی استفاده شود)
 6. عنوان تصاویر و تگ Alt تصاویر موجود در صفحه
 7. لینک های داخلی و خارجی سایت
 8. توضیحات متا یا Meta Description
 9. در عنوان و توضیحات ویدیوها ، فایل های صوتی و فایل های PDF

⚠ توجه داشته باشید که ، کلمات کلیدی نباید تنها برای موتورهای جستجو بهینه شوند، بلکه ارائه تجربه کاربری خوب به مخاطبان برای موفقیت سایت در طولانی مدت بسیار موثر از هر چیز دیگری است.


بایدها و نباید های چگالی کلمات کلیدی

 • چگالی و تراکم بهینه کلمات کلیدی از صفحه ای به صفحه ای دیگر ، و از عبارتی به عبارتی دیگر متفاوت است.
 • سعی کنید به صورت طبیعی بنویسید و عبارت کلمات کلیدی را یک یا دو بار در صفحه استفاده کنید.
 • با اجتناب از تکرار عبارات کلمات کلیدی در محتوای متن ، از تنزل مقام در Google جلوگیری کنید.
 • بجای تمرکز بر عداد و فرمول ها ، در عوض برای ایجاد یک محتوای جذاب با کیفیت بالا تمرکز کنید.
 • بجای تکرار آزار دهنده یک کلمه کلیدی از کلمات کلیدی مرتبط و یا کلمات کلیدی هم معنی استفاده کنید.
 • به جای تمرکز روی تراکم کلمات کلیدی، هدف کاربر از جستجو را در اولویت قرار دهید.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم چگالی کلمات کلیدی شاید مانند گذشته موضوع بسیار مهمی نباشد، اما هنوز هم فاکتور موثر و تاثیرگزاری مخصوصا در محتوای غیر انگلیسی در سئو به حساب می آید. شما با استفاده از توضیحات و فرمول های بالا ، می توانید تراکم کلمات کلیدی صفحات خود را بهینه کرده و توزیع مناسبی از کلمات کلیدی در محتوای خود ایجاد کنید و رضایت کاربران و موتورهای جستجو را بدست آورید.

برای اثر بخشی مناسب فقط کافیست مطمئن شوید که از کلمه کلیدی تمرکز خود به اندازه کافی در کل متن استفاده کرده اید. اما در عین حال ، در این کار زیاده روی نکنید. زیرا این موضوع هم برای کاربران و هم موتورهای جستجو کاملا ناخوشایند است.

امیدواریم که این نوشته توانسته باشد به سوالات شما در زمینه چگالی کلمه کلیدی پاسخ دهد. در صورتی که در این زمینه سوالی دارید، از طریق دیدگاه ها آن را با ما در میان بگذارید… باتشکر

? پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: Keyword Stuffing چیست؟ (کلیک برای مطالعه)

منابع

برای تعریف چگالی کلمه کلیدی از searchmetrics ، برای فرمول محاسبه تراکم کلمات کلیدی از alexa ، برای تاریخچه الگوریتم چگالی کلیدی از wikipedia ، برای سخنان بزرگان سئو در مورد تراکم کلیدی از hobo-web ، برای توضیحات در مورد تراکم کلیدی از yoast و در آخر از تجربیات شخصیم و مشاوره های دوستان عزیرم استفاده کردم.

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید