کلمات کلیدی هم معنی (مترادف عبارت کلیدی)

کلمات کلیدی هم معنی که به آنها مترادف عبارت کلیدی “Synonyms Keywords” نیز گفته می‌شود، به مجموعه کلمه کلیدی‌هایی می‌گویند که دقیقا معنی و مفهوم مشترکی با کلید واژه انتخابی ما دارد.

به عنوان مثال:
کوئری های جستجو مانند: شروع کردن و آغاز کردن.

این دو عبارت کلیدی شاید از نظر تخصصی معنای متفاوتی داشته باشند ولی از نظر مخاطب عام به یک معنی هستند.

✔️ یا عباراتی مانند:

  • صبر – شکیبایی
  • آهسته – آرام
  • ستایش – پرستش
  • یاری – کمک
  • عزیز – گرامی

هزاران واژه کلیدی دیگر را می‌توان یافت که از نظر معنایی برای مخاطب عام معنای یکسان دارند.

شاید درک این موضوع برای همه ساده نباشد و قبول داریم که معناشناسی کار بسیار دشواری است. اما بیایید از خود بپرسیم: منظور از یک کلمه خاص در یک موقعیت خاص چیست؟

آیا مخاطب کلمات جایگزین دیگری هم برای رسیدن به محتوای ما دارد؟
و یا مخاطب چه کلمات دیگری را هم می‌تواند جستجو کند که معنی مشترکی با کلمه کلیدی هدف ما داشته باشد؟

به مجموعه این همه واژه‌ای که مخاطب می‌تواند جستجو کند که ممکن است به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با عبارت کلیدی ما، معانی یکسانی داشته باشد، کلمات کلیدی هم معنی یا مترادف عبارت کلیدی گفته می‌شود.

ممکن است کلمات کلیدی هم معنی با کلمات کلیدی LSI اشتباه گرفته شود؛ برای درک بهتر تفاوت این دو مبحث و آشنایی بیشتر با کلمات کلیدی LSI پیشنهاد میکنم بروی لینک زیر کلیک کرده و محتوای آن را مطالعه فرمایید:

? کلمات کلیدی LSI چیست؟ (کلیک برای مطالعه)

چرا استفاده از کلمات کلیدی هم معنی (مترادف عبارت کلیدی) مهم است؟

کلمات کلیدی انتخاب شده، هدف‌های ما برای رتبه گرفتن در نتایج موتورهای جستجو هستند.
هرچقدر کلیدواژه انتخابی ما با عبارات جستجو شده توسط مخاطب هم‌خوانی و مطابقت بیشتری داشته باشد به همان اندازه شانس ما برای دیدن شدن توسط مخاطب بیشتر می‌شود.

در ادامه دو مورد از مزایای استفاده از کلمات کلیدی هم معنی به صورت تیتر و توضیحات آورده شده است:

۱ – بهبود رتبه در موتورهای جستجو و افزایش بازدید سایت

همانطور که می‌دانیم مخاطبین هدف ما اگرچه شبیه به هم فکر می‌کنند، اما بدون شک برای رسیدن به مقصود خود از کلمات کلیدی مختلفی استفاده می‌کنند.

برای مثال فرض کنید ما یک سایت فروش قالب ورپرس داریم، از این رو کلمه کلیدی سایت خود را «قالب وردپرس» انتخاب کردیم که کاملا از نظر تکنیکالی، انتخاب درستی به نظر می‌رسد. اما اگر کمی بنیادی تر فکر کنیم متوجه می‌شویم، افرادی هم هستند که بجای «قالب وردپرس» از «پوسته وردپرس» برای رسیدن به محتوای ما ممکن است استفاده کنند!

✔️ همانطور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، تقریبا عبارت «پوسته وردپرس» با وجود جستجوی پایین تر نسبت به عبارت «قالب وردپرس» باز هم مقدار قابل توجهی جستجو را شامل می‌شود.

بررسی کلمات کلیدی هم معنی و مترادف عبارت کلیدی
بررسی میزان جستجوی کلمات کلیدی هم معنی و مترادف عبارت کلیدی در ابزار گوگل ترندز

پس با این وجود اگر شما عبارت «پوسته وردپرس» را در سئو سایت خود نادیده بگیرید، تقریبا یک پنجم جستجوها را از دست خواهید داد.

❌ البته ناگفته نماند که موتورهای جستجو از جمله گوگل، با استفاده از تکنیک LSI قادر به شناسایی مترادف‌ها هستند.
اما با این وجود باز شناسایی و استفاده درست کلمات کلیدی هم معنی می‌تواند تاثیر بسزایی در رتبه شما در جستجوی گوگل داشته باشد.

۲ – بهینه سازی محتوا جهت درک راحت توسط ربات‌ها و کمک به بهبود خوانایی توسط مخاطب

وقتی از کلمات مختلف برای یک مفهوم استفاده می‌شود، باعث جلوگیری از تکراری‌های طوطی‌وار و آزار دهنده کلمات شده و متنی جذاب‌تر را برای مخاطبتان ایجاد می‌کند. زیرا شنیدن مرتب یک کلمه برای مخاطب کسالت آور بوده و سبب خستگی او می‌شود، اما وقتی از هم معنی‌ها و مترادف های کلیدی استفاده می‌کنیم، سبب افزایش خوانایی محتوا شده و درک محتوا را برای مخاطب و موتورهای جستجو بسیار آسان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید