کلمات کلیدی معاملاتی | Transactional Keywords

در پست انواع کلمه کلیدی در سئو گفتم که کلمات کلیدی بر اساس User Intent به سه دسته تقسیم میشوند:

  1. کلمه کلیدی اطلاعاتی
  2. کلمه کلیدی معاملاتی
  3. کلمه کلیدی ناوبری

در این نوشته میخواهیم «کلمه کلیدی معاملاتی» یعنی مورد دوم از لیست بالا را به طور کامل بررسی کنیم .


کلمات کلیدی معاملاتی

در صورتی که هدف کاربر از جستجو ، انجام یک معامله آنلاین در قالب خرید یک محصول فیزیکی یا سرویس اینترنتی باشد ، به آن کلمه یا عبارت جستجو شده ، کلمه کلیدی معاملاتی یا “Transactional Keywords” میگویند .

به عنوان مثال:
کوئری های جستجو مانند: «دانلود کتاب ، خرید گوشی سامسونگ مدل A8 ، هتل ارزان در آنتالیا یا سرویس اینترنت پرسرعت» از این قبیل کلمات کلیدی هستند .

مهمترین موضوع در این شیوه از جستجو این است که جنبه های مالی به صورت مستقیم توسط منتشر کننده محتوا هدف قرار می‌گیرد و دلیل اصلی کاربران از جستجوی این عبارات خرید محصول فیزیکی یا آنلاین است .

کلمات کلیدی تجاری یا Commercial

برخی از متخصصین دیجیتال مارکتینگ معتقدند که در دل کلمات کلیدی معاملاتی ، نوع دیگری از کلمات کلیدی با عنوان تجاری یا “Commercial” نیز وجود دارد .

کلمه های کلیدی تجاری زمانی به کار میروند که کاربر به اهداف مختلفی مانند بررسی محصول یا دانستن قیمت به جستجوی محصول میپردازد ، اما فعلاً قصد خرید آن را ندارد .

به عنوان مثال:
کوئری های جستجو مانند: «راهنمای خرید مسواک برقی ، بررسی گوشی سامسونگ مدل A8 ، لیست هتل های شیراز یا تحلیل سرویس اینترنت پرسرعت رایتل» از این قبیل کلمات کلیدی هستند .

ما در وبسایت برنژ به دلیل اطلاعات محور بودن این نوع جستجوها ، کلمات کلیدی تجاری را زیر مجموعه کلمات کلیدی اطلاعاتی قرار دادیم . اما اگر فردی این کلمات کلیدی را جز کلمه های کلیدی معاملاتی هم قرار دهد باز از نظر تکنیکی هیچگونه ایرادی به آن وارد نیست .

رتبه بندی کلمات کلیدی معاملاتی

رتبه بندی برای کلمات کلیدی معاملاتی کوتاه و متوسط بسیار سخت است . چون از طرفی به علت محبوب بودن این کلمات رقابت برای آنها بسیار زیاد است و از طرفی هم شرکت های بزرگ اغلب این کلمات را به عنوان کلمه کلیدی هدف کمپین های تبلیغاتی خود انتخاب میکنند .

کلمات کلیدی معاملاتی
سه تبلیغ فعال برای یک کلمه کلیدی معاملاتی

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید برای یک کلمه کلیدی کلیدی معاملاتی سه تبلیغ فعال وجود دارد ، از این رو پیشنهاد میکنم برای نتیجه بهتر از کلمات کلیدی معاملاتی طولانی استفاده کنید .

نتیجه گیری

کلمات کلیدی معاملاتی جستجوهایی هستند که کاربران از آن ها زمانی استفاده میکنند که نیت خرید محصولی آنلاین یا فیزیکی را داشته باشند .

به دلیل اینکه ، این قبیل جستجوها همیشه به قصد خرید (Purchase Intent) انجام میشوند ، نرخ تبدیل به مشتری در آنها در بالاترین سطح خود قرار داد ، از این رو رقابت برای قرار گرفتن در رتبه های برتر این کلمه ها به دلیل محبوبیت آنها بین فروشندگان کالا و خدمات بسیار دشوار است .

توجه داشته باشید که برای جستجوهای معاملاتی و پاسخ های آن ، می توان از ترکیب های مختلف کلمه های کلیدی استفاده کرد .

به عنوان مثال: عبارت بلند «خرید ساعت زنانه رولکس با بند چرمی» یا عبارت متوسطی ، مانند: «خرید ساعت زنانه» و یا حتی جستجوی کوتاه‌ی مثل «خرید ساعت» را هم می توان به عنوان یک درخواست خرید محور تفسیر کرد .


پس اگر نیت کاربر از جستجو انجام یک معامله آنلاین در قالب خرید یک سرویس اینترنتی یا محصول فیزیکی باشد ، به آن کلمه یا عبارت جستجو شده ، کلمه کلیدی معاملاتی می گویند ؛ و اگر هم نیتش از جستجو به دست آوردن اطلاعات در مورد آن محصول یا هر موضوع دیگری باشد به آن کلمه یا عبارت جستجو شده ، کلمه کلیدی اطلاعاتی میگویند که توضیحات مربوط به کلمات کلیدی اطلاعاتی را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید .

برای مشاهده آموزش کلمات کلیدی اطلاعاتی اینجا کلیک کنید .


منابع

برای تعریف و مقایسه از practicalecommerce ، برای مثال ها هم از practicalecommerce و در آخر هم از تجربیات شخصی و مشاوره دوستان استفاده کردیم .

دیدگاهتان را بنویسید