کلمات کلیدی اطلاعاتی | Informational Keywords

در پست انواع کلمه کلیدی در سئو گفتم که کلمات کلیدی بر اساس User Intent به سه دسته تقسیم میشوند:

  1. کلمات کلیدی اطلاعاتی یا Informational Keywords
  2. کلمات کلیدی معاملاتی یا Transactional Keywords
  3. کلمات کلیدی ناوبری یا Navigational Keywords

در این نوشته میخواهیم «کلمات کلیدی اطلاعاتی» یعنی مورد اول از لیست بالا را به طور کامل بررسی کنیم .


کلمه کلیدی اطلاعاتی

در صورتی که هدف کاربر از جستجو ، افزایش دانش و یا یافتن اطلاعات باشد به آن کلمه یا عبارت جستجو شده ، کلمه کلیدی اطلاعاتی یا “Informational Keyword” میگویند .

به عنوان مثال:
کوئری های جستجو مانند: «آب و هوای فردای شیراز ، نحوه پرورش کاکتوس در منزل یا آموزش قرمه سبزی» از این قبیل کلمات کلیدی هستند .

مهمترین موضوع در این شیوه از جستجو این است که جنبه های مالی به صورت مستقیم توسط کاربر و منتشر کننده محتوا ، هدف قرار نمی‌گیرد و دلیل اصلی کاربران از جستجوی این عبارات ، تنها افزایش دانش و اطلاعات خود در مورد یک موضوع خاص است .

آمار کلمات کلیدی اطلاعاتی

کاربران از روی نیاز به دانستن و داشتن به موتورهای جستجو مراجعه میکنند از این رو کلمه های کلیدی اطلاعاتی سطح وسیعی از جستجوهای کاربران را تشکیل میدهند که طبق آمارهای موجود بین ۵۰ تا ۸۰ درصد جستجوها به کلمات کلیدی اطلاعاتی اختصاص دارد .

رتبه بندی و سئو

از آنجایی که این کلمات توسط کاربران بسیار جستجو میشوند ، از این رو رقابت برای قرار گرفتن در رتبه های برتر جستجو در کلمات کلیدی اطلاعاتی کوتاه بسیار بالاست ، ولی از آنجایی که معیار مشخصی برای نیت کاربران از جستجوی این کلمات وجود ندارد ، از این رو با سرمایه گذاری روی کلمات کلیدی اطلاعاتی بلند یا طولانی به دلیل جزئی و مشخص بودن ، میشود سهم زیادی از جستجوها را به بازدید کننده هدف تبدیل کرد .

چالش های رتبه بندی

مهمترین چالش در رتبه بندی این کلمات در وحله اول وجود رقیبان بسیار قدرتمندی مانند ویکی پدیا میباشد که تقریبا در تمام کلمات کلیدی اطلاعاتی یک صفحه رقیب بسیار سر سخت به حساب می آید .

در وحله دوم هم وجود گراف های دانش مانند Knowledge Graph که با همگام سازی و جمع آوری اطلاعات باعث میشوند که کاربران بدون وارد شدن به سایتی به پاسخ خود بعد از جستجو برسند .

به عنوان مثال:
وقتی در گوگل به دنبال سن شخصی معروف میگردیم ، نیاز نیست وارد سایتی شویم و گوگل در همان باکس جستجو پاسخ ما را میدهد .

کلمات کلیدی اطلاعاتی

یا وقتی دنبال آب و هوا و یا جمعیت شهری خاص میگردیم ، باز نیاز نیست وارد سایتی شویم و گوگل پاسخ ما در باکس جستجو میدهد .

کلمه کلیدی اطلاعاتی

از این رو سرمایه گذاری روی کلمات کلیدی اطلاعاتی باید با دقت و هوشیاری بسیاری زیادی انجام شود و کوچکترین اشتباه میتواند زمان و انرژی ما را به هدر دهد .

حتی اگر از کلمات کلیدی همیشه سبز برای محتوای خود استفاده میکنید باز مطمئن شوید که به مرور زمان محتوای اطلاعاتی شما دچار موضوع ذکر شده نخواهد شد .

Informational Keywords

به عنوان مثال همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ، تاریخچه نتایج مسابقات ورزشی زمانی به عنوان یک محتوای اطلاعاتی عالی برای وبسایت های ورزشی به حساب می آمد ، ولی این روزها میبینیم که دیگر این کلمات کلیدی به صورت مستقیم برای ما سودی ندارند .

نتیجه گیری

جستجوهای اطلاعاتی مهمترین جستجوهای دنیای وب هستن و در اغلب موارد پایه های سایر جستجوها را تشکیل میدهند ، به عنوان مثال فردی که دنبال خرید محصولی خاص است ابتدا با جستجو در مورد آن محصول اطلاعاتی را به دست می آورد و یا با استفاده از تکنیک های بازاریابی محتوای حتی فردی را که به دنبال خرید محصول نیست میشود با محتوای اطلاعاتی با ایجاد نیاز به یک مشتری تبدیل کرد .

برای جستجوهای اطلاعات محور و پاسخ های آن ، می توان از ترکیب های مختلف کلمات کلیدی استفاده کرد .
به عنوان مثال عبارت بلند «چگونه می توانم قهوه درست کنم؟» یا عبارت متوسطی ، مانند: «ساخت قهوه» و یا حتی جستجوی تک کلمه ای مانند «قهوه» را هم می توان به عنوان یک درخواست اطلاعات محور تفسیر کرد .


پس اگر نیت کاربر از جستجو افزایش دانش و یا دریافت اطلاعات باشد ، به آن کلمه یا عبارت جستجو شده ، کلمه کلیدی اطلاعاتی می گویند ؛ و اگر هم نیتش از جستجو خرید محصول باشد به آن کلمه یا عبارت جستجو شده ، کلمه کلیدی معاملاتی میگویند که توضیحات مربوط به کلمات کلیدی معاملاتی را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید .


منابع

برای تعریف کلمات کلیدی اطلاعاتی از adviceinteractivegroup ، توضیحات تکمیلی از textbroker ، سئو و رتبه بندی از moz و در آخر هم از تجربیات شخصی و مشاوره دوستان استفاده کردیم .

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید