ویدیو استراتژی اقیانوس آبی (فرید مسعودی)

استراتژی اقیانوس آبی فرید مسعودی

ویدیو استراتژی اقیانوس آبی

دانلود ویدیو بالا : کیفیت پایین (۱۹ مگابایت)کیفیت متوسط (۴۰ مگابایت)کیفیت بالا (۸۰ مگابایت)

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

استراتژی اقیانوس آبی، تمایل همزمان به تمایز و کاهش هزینه، برای پیدا کردن و یا ایجاد یک فضای جدید در بازار و همچنین ایجاد تقاضاهای جدید است.

این مسئله در مورد ایجاد و جذب فضای بی قید و شرط بازار است، بنابراین در این استراتژی، رقابت بی اهمیت است.

در این دیدگاه مرزهای بازار و ساختار صنعت یک موضوع از قبل مشخص شده نیست و می تواند توسط اقدامات و باورهای بازیکنان آن صنعت ایجاد یا بازسازی شود.

تعریف اصطلاح اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز

پروفسور دبلیوچان کیم (W. Chan Kim) و پروفسور رنه مابورنیا (Renée Mauborgne) در سال ۲۰۰۵ در کتابی تحت عنوان « راهبرد استراتژی اقیانوس آبی » بازار و دنیای کسب و کار را به صورت دو اقیانوس توصیف میکنند:

یعنی یک « اقیانوس سرخ » و یک « اقیانوس آبی »

اقیانوس سرخ کجاست؟

اقیانوس های سرخ تمام صنایعی هستن که در حال حاضر وجود دارد.
فضای بازار در این اقیانوس شناخته شده است.
در اقیانوس های سرخ، مرزهای صنعت تعریف و پذیرفته شده است و قوانین رقابتی این بازار کاملا شناخته شده است.
در اقیانوس قرمز، شرکت ها سعی می کنند رقبای خود را کنار بگذارند تا سهم بیشتری از تقاضای موجود را بدست بیاورند. همانطور که فضای بازار شلوغ می شود، سود و رشد کاهش می یابد. محصولات تبدیل به کالاها می شوند که این امر منجر به رقابت شدیدتر در بازار میگردد.
این اقیانوس با ریخته شدن خون صنایع موجود در این بازار هر روز سرخ و سرخ تر میشود تا جایی که دیگر جایی برای نفس کشیدن در آن وجود نداشته باشد.

این رقابت ها باعث نابودی تمام صنایعی میشود که در آن وجود دارند.
از این رو این بخش از بازار را به اصطلاح اقیانوس های سرخ مینامند.

اقیانوس آبی کجاست؟

در مقابل آقیانوس قرمز یک اقیانوس دیگری وجود دارد به اسم اقیانوس آبی.
اقیانوس آبی ، تمام صنایع را که در حال حاضر وجود ندارد، را شامل میشود.
یک بازار ناشناخته که در آن رقابت بی معنیست.
در اقیانوس آبی، تقاضا بدون جنگیدن ایجاد میشود و در آن فرصت های زیادی برای رشد وجود دارد که دستیابی به آنها هم سریع و هم کم هزینه است.
در اقیانوس های آبی، رقابت بی اهمیت است زیرا این فضا هنوز از دید رقبا پنهان است.
اصطلاح اقیانوس آبی یک توصیف ساده برای بیان پتانسیل وسیع و عمیق در فضاهای ناشناخته بازار است.
اقیانوس آبی یک فضای بکر و بی رقیب برای رشد و سودآوریست.

استراتژی اقیانوس آبی در مقابل استراتژی اقیانوس قرمز

همان طور که گفتیم در مقابل اقیانوس های قرمز ما اقیانوس های آبی را داریم که تا به امروز دور از دسترس سایر افراد مانده و هیچ یک از رقبا از وجود آن اطلاعی ندارن؛ در تصویر زیر ما اقیانوس قرمز را در مقابل اقیانوس آبی قرار داده و در سطح های مختلف باهم مقایسه کردیم.

استراتژی اقیانوس آبی در مقابل استراتژی اقیانوس قرمز
استراتژی اقیانوس آبی در مقابل استراتژی اقیانوس قرمز

مدیریت به سبک اقیانوس آبی

همان گونه که استراتژی اقیانوس آبی می تواند فضای بازار بی قید و شرط ایجاد کند، رهبری و مدیریت به سبک اقیانوس آبی هم می تواند باعث شود استعدادهای استفاده نشده و پتانسیل های کارکنان سازمان شکوفا شود.
بر خلاف بسیاری از تحقیقات در زمینه رهبری که تا حد زیادی بر روی روانشناسی و علوم شناختی متمرکز شده است، رهبری به سبک اقیانوس آبی میگوید بجای اینکه فضای شرکت خود را تبدیل به یک اقیانوس خونین برای کارکنان کنید سعی کنید با ایجاد یک فضای آرام کارکنان را به یک دنیای پر از خلاقیت وارد کنید.


نتیجه گیری پایانی استراتژی اقیانوس آبی:

هر وقت در کسب و کار و زندگی، خود را درگیر رقابت دیدین، بدانید که وارد اقیانوس قرمز شده اید.
ماندن در اقیانوس قرمز یعنی ادامه دادن رقابت های پرهزینه و خسته کننده که در نهایت یا شما یا رقیبانتان را از بین خواهد برد.
مهم نیست برنده رقابت در اقیانوس قرمز چه کسی است چون در دنیای خلاقانه امروز برنده واقعی کسیست که خود را درگیر رقابت نکند.


منابع نوشته استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی اقیانوس آبی
وبسایت رسمی استراتژی اقیانوس آبی

توجه: این پست تکمیل نیست و به زودی ویرایش و تکمیل خواهد شد

16 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • درود
  مطلب مفید و جالبی بود مخصوصا برای صاحبان کسب و‌کار و افرادی که به لذت بردن از کارشون همزمان با انجام‌کار هم می اندیشند.
  به نظر من وجود جو‌رقابتی در کسب و‌کارها شاید به دلیل استرس زیادی که تو‌کار ایجاد میکنه فرصت لذت بردن حین انجام کار رو به مرور از فرد می گیره، طوریکه باعث میشه هدف نهایی فقط کسب درآمد باشه.
  ممنون از معرفی استراتژی اقیانوس آبی.

 • به نظر من ممکنه اقیانوس آبی خیلی زود به اقیانوس قرمز تبدیل بشه..مگه میشه یه نفر در یه کسب و کاری موفق بره جلو و از دید بقیه پنهان بمونه؟ وقتی دیگران متوجه شدن میان به سمت اون کسب و کار و خب رقابت شکل میگیره و به قرمز تبدیل میشه

 • سلام. خسته نباشید ویدیو عالی بود. اقیانوس آبی فضای رقابتی و جنگ وجود ندارد و در آن صنعت و شرکت مورد نظر سعی نمی کنه با استفاده از روش های مختلف شرکت های رقیب حذف کنه. بلکه سعی می کنه بدون رقابت و درگیرکردن خود از پتانسیل، توانمندی و خلاقیت افراد به بهترین شکل استفاده کنه. مثلا یک کارخانه که تولید آن ماکارونی است.سعی نمی کنه به روش های حذف رقبای خود روی بیاره و مدام چک کنه که چه جوزی با کارخانه رقیب درگیر بشه و آن شکست بده.اما سعی می کنه از نیرو های ماهر و پتانسیل موجود و خلاقیت به نحو درست استفاده کنه و انرژی خودش در راه تولید بهترین محصول و بهتربن نحوه توزیع و انتخاب بهترین افراد صرف کنه اما نه برای رقابت. نمیدونم چقدر برداشتم درست است اما این سوال هم مطرح است که چه اندازه میشه مثل یک ماهی در فضای اقیانوس ارام این اندازه محافظه کارانه شنا کرد و ایا کسانی که استراتژی اقیانوس قرمز دارند این اجازه میدند.کلیتی از مسئله متوجه شدم اما سوالات زیادی پیرامونش مطرح است .

 • سلام
  س‍‍‍پاس بابت اطلاعات مفید و کاربردی در مورد اقیانوس آبی.
  من در مورد اقیانوس آبی بی اطلاع بودم اما همیشه فکر میکردم بهترین کسب و کاری که می توانم شروع کنم باید این مشخصات را داشته باشد:
  ۱- مردم به آن نیاز داشته باشند.
  ۲- ایده نو و پرکاربرد و گسترده ای باشد.
  ۳- در زمینه ای باشد که به آن علاقه دارم.
  ۴- پیاده سازی ایده هزینه های گزافی را در برنگیرد.
  به نظرم در کسب و کاری که دارای چنین مشخصاتی است رقابت معنایی ندارد. در چنین کسب و کاری نیاز جامعه تا حدودی بر طرف می شود که این به معناست که از شرایط جامعه به بهترین شکل استفاده کرده ایم و چون ایده نو و کاربردی است و هزینه های گزافی را در بر نمی گیرد به سرعت مورد استقبال قرار می گیرد و رشد خواهد کرد و قطعا سود آور خواهد بود. البته ممکن است افرادی برای کسب درآمد به سمت چنین کسب وکاری بیایند اما اهمیتی ندارد چون هیچگاه به اندازه اولین نفر موفق نخواهند شد و همیشه جندین قدم عقب تر از آن هستند.

  • سلام پیدا کردن اقیانوس آبی برای کسب و کار نیاز به فکر و تحقیق زیاد قبل از شروع کار داره و بعداز راه اندازی کار درآمد زیاد و راحتی داره اکثر آدم هایی که پیشرفت کردن از ایده اقیانوس آبی استفاده کردن ولی اقیانوس قرمز وارد شدنش راحت هست ولی درآمد سخت بدست میاد ممکن درآمد براثر رقابت اینقدر زیاد شود که فرد برای درآمد ناچیز بیگاری کند

دیدگاهتان را بنویسید