دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟ | Digital Marketing

دیجیتال مارکتینگ

این نوشته راهنمای کلی برای شروع بازاریابی دیجیتال با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ با روش های نوین روز دنیا و منبع کامل برای بازاریابان دیجیتال مبتدی تا پیشرفته که به دنبال تحقیق و یادگیری مهارت های جدید و یا بهبود شرایط موجود خود هستن 

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه فعالیت ها و ابزار های بازاریابی است که در آن از یک سیستم یا دستگاه الکترونیکی یا اینترنت استفاده می کنند؛ به بیانی روشن تر در این نوع بازاریابی شرکت ها با استفاده از بستر های اینترنتی و دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه ها و شبکه های اجتماعی، موبایل ها، ایمیل، وبسایت های خود یا دیگران و… برای اتصال و ارتباط با مشتریان فعلی و آینده استفاده می کنند.

تعریف و مفهوم بازاریابی دیجیتال | Digital Marketing

برای دیجیتال مارکتینگ تعریف های بسیاری وجود دارد که هر کدام از آنها به خوبی میتوانن، این روش بازاریابی رو تعریف کنن؛ ولی یکی از کامل ترین تعریف ها توسط “بکی اورت” که از متخصصین دیجیتال مارکتینگ در دانشگاه کاپلاست، ارایه شده که با وجود سادگی در بیان میتونه تعریف جامع و کاملی برای این موضوع باشه. (مشاهده جمله در تصویر زیر)
دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

با توجه به جمله بالا و روند پیشرفت دیجیتال مارکتینگ در دنیا، بسادگی میتوان دریافت که در آینده تقریبا همه روش های بازاریابی با دیجیتال مارکتینگ ترکیب خواهند شد یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از ابزاری های موجود در این روش بهره خواهند برد؛ پس با اندکی تفکر میتوانم به اهمیت مطالعه این مقاله در وبلاگ برنژ و یادگیری دیجیتال مارکتینگ در بخش آموزش های برنژ پی برد.

تعریف کوین ام گرین مدیر اجرایی و بازاریابی شرکت DELL در مورد دیجیتال مارکتینگ
به زودی اینجا فایل صوتی اضافه میشود
تعریف سیمون هسلتین مدیر ارشد شرکت AOL در مورد دیجیتال مارکتینگ
به زودی اینجا فایل صوتی اضافه میشود

من آماده ام بازاریابی دیجیتالی را امتحان کنم حالا چی؟

بهترین بازاریابان دیجیتال دارای یک تصویر واضح از چگونگی انجام هر کمپین بازاریابی دیجیتال از اهداف کلیدی خود هستند. و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود، بازاریابان می توانند از طریق تکنیک ها و ابزار های موجود، به اهداف تعیین شده خود برسن؛ ما در برنژ مجموعه ای از این روش ها و تکنیک ها را گردآوری کردیم، تا شما با استفاده از این ابزار ها، با دنیای دیجیتال مارکتینگ آشنا شده و حتی با مطالعه دقیق این مطالب بتوانید در کمپین های خود از آنها استفاده کنید. (در پاراگراف بعدی میتوانید این ابزار ها را مشاهده کنید)

تکنیک ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال | Digital Marketing Tools

بازاریابی دیجیتالی سحر و جادو نیست و شما لازم نیست که یک ویروس کامپیوتری باشید که در آن خوب باشد. اگر محصول یا خدماتی را پیشنهاد کنید که بازار آن را در نظر می گیرد، می توانید از طریق استراتژی هایی که در این راهنما یاد داده می شود، بازاریابی موفقیت را از طریق کانال های دیجیتال پیدا کنید.

تکنیک ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال Digital Marketing Tools

به عنوان مثال شما یک مخاطب هدف را در اینترنت شناسایی میکنید و روشی را برای رسیدن به آن مخاطب پیدا میکنید و محصول خود را با استفاده از این روش به او میفروشید. پس برای این منظور شما نیازمند تکنیک ها و ابزارهایی هستین که مسیر را برای رسیدن به مخاطب هدف هموار میکند؛ به این روش ها و تکنیک ها “ابزارهای بازاریابی دیجیتال” میگویند.
در ادامه این مقاله ما مجموعه کاملی از این ابزارها را جمع آوری کردیم که با کلیک روی عنوان هر کدام بتوانید به مطالعه آن بپردازید. (به مرور تکمیل و توضیحات اضافه خواهد شد) فقط توجه داشته باشید که ممکن است هم پوشانی بین ابزارهای ذکر شده وجود داشته باشد، که ما به علت اینکه آن ابزارها برای خود یک ابزار مستقل میباشد جدای روش های دیگر آورده ایم.

عنوان های زیر، نمونه‌هایی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شوند:

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو (SEM)
بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)

بازاریابی محتوا (Content Marketing)
استراتژی محتوا (Content Strategy)
تولید محتوا (Produce content)

ایمیل مارکتینگ

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Markreting)
بازاریابی موبایل (Mobile Marketing)
اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

تبلیغات دیجیتال

  • تبلیغات بنری (Banner Advertising)
  • تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
  • تبلیغات پیامکی (SMS Advertising)
  • تبلیغات هدفمند و سفارشی شده
  • تبلیغات مستقیم

تحلیل و آنالیز دیجیتال

جمله در مورد دیجیتال مارکتینگ

پاسخ به چند سوال رایج در زمینه دیجیتال مارکتینگ

یادگیری بازاریابی دیجیتالی چگونه است؟

وقتی در مورد بازاریابی دیجیتالی در گوگل سرچ میکنیم با مقالاتی رو به رو میشویم که از پیچیدگی های این علم میگن و اساتید این رشته رو جادوگران حوزه دیجیتال معرفی میکنن و یادگیری مفهوم دیجیتال مارکتینگ رو نیازمند دانستن و تسلط داشتن بر تمامی تکنیک های این حوزه میدانند؛ ولی یادگیری دیجیتال مارکتینگ اینگونه که به نظر میاید نیست. شما با استفاده از اینترنت و یادگیری و اجرای تک تک تکنیک ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ میتوانید در کمتر از شش ما به یک متخصص دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوید.

برای یادگیری بازاریابی دیجیتالی چه باید کرد؟

ما در بخش آموزش های برنژ مسیری برای یادگیری مرحله به مرحله دیجیتال مارکتینگ طراحی کردیم که به زودی با استفاده از این مسیر کاربردی میتوانید به یادگیری پله به پله بازاریابی دیجیتالی بپردازید و کسب و کار خود را متحول کنید.

آیا بازاریابی دیجیتال برای همه شرکت ها کار میکند و نیاز است؟

بازاریابی دیجیتال می تواند برای هر کسب و کاری در هر صنعتی کار کند. صرف نظر از آنچه که شرکت شما به فروش می رساند، بازاریابی دیجیتال همچنان شامل ایجاد شخصیت های خریدار برای شناسایی نیازهای مخاطبان شما و ایجاد محتوای آنلاین با ارزش است. با این حال، این به این معنی نیست که همه شرکت ها باید راهبرد بازاریابی دیجیتال را به همان شیوه که رایج هست پیاده کنند. بلکه شما باید متناسب با شرایط خود و کشور یا حتی منطقه هدف خود استراتژی های بازاریابی خود را پیاده کنید. و این رو هم یادتون نره که مهم نیست چه شرکتی هستین یا چه کسی هستین یا کجا زندگی میکنید”اگر بازاریابی دیجیتال را نادیده بگیرید به زودی توسط رقیبانی که دیجیتال مارکتینگ را جدی گرفتن از دور خارج خواهید شد”

آیا هزینه بازاریابی دیجیتالی خیلی بالاست؟

اگر نویسنده این مقاله در دهه قبل بودم بدون شک مینوشتم که کسب و کار اینترنتی بدون شک ارزان ترین راه بازاریابی است. ولی در سال های اخیر به علت آگاهی برندها از قدرت این روش بازاریابی کمی هزینه ها بالا رفته ولی با این وجود به جرعت میتوان گفت هنوزم این روش پر بازده ترین و ارزان ترین روش بین سایر روش های بازاریابیست.

مزایایی بازاریابی دیجیتالی چیست؟

بر خلاف بسیاری از تلاش های بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریابان اجازه می دهد تا نتایج دقیق را در زمان واقعی ببینند. اگر در تبلیغات روزنامه ای تبلیغ کرده اید، می دانید چقدر سخت است که برآورد کنید، چه تعدادی به تبلیغ شما توجه کرده اند. هیچ راهی مطمئن برای دانستن اینکه آیا این تبلیغات برای هر فروش در همه موارد بوده، وجود ندارد. یا شما نمیتوانید به درستی مخاطب هدف رو در روش های دیگر بازاریابی پیدا کنید؛ ولی در بازاریابی دیجیتالی شما قابلیت انتخاب مخاطب هدف بر اساس مکان، جنسیت، تحصیلات، شغل و… در پلتفرم های مختلف با هرینه خیلی کمتر از حد انتظار دارید و کلی مزایایی دیگه که متناسب با کسب و کار خودتان میتوانید به آن برسید.

برای انجام و اجرای بازاریابی دیجیتالی چه باید کرد؟

برای اجرای صحیح بازاریابی دیجیتالی شما باید ابتدا یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی برای خود تهیه کنید. اگر در مورد نحوه تهیه و اجرای سند استراتزی بازاریابی اطلاعایی ندارید کافیست از طریق بخش تماس با ما اطلاع دهید تا ما برای شما این کارو انجام دهیدم.

جمع بندی و صحبت پایانی در مورد دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)

توجه داشته باشید که علم تجارت الکترونیکی و دیجیتال مارکتینگ به علت وابستگی شدیدی که به ابزارهای موجود خود دارد و مدام در حال تغییر است، این ابزارها به علت پیشرفت روازنه علم دیجیتال، هر لحظه در حال پیشرفت و بروزرسانی میباشد! از این رو ما هم، همسو با این بروزرسانی ها این نوشته را آپدیت میکنیم تا بتوانید مرجع قابل اعتمادی برای مطالعه در حوزه بازاریابی دیجیتال باشیم.

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید